אישה לבושה סוודר ומכסה איתו את הפה

הסרת כתמים מבגדים

שוב נשפך הקפה על החולצה? כתם של רוטב עגבניות השאיר חותם מארוחת הצהריים? אם חשבתם שהכתמים הללו לא ברי תיקון, טעיתם. יש המון דרכים להסרת כתמים מבגדים, אך לפני שניגשים לטפל בבעיה, יש להתחשב בסוג הבגד, מאחר ולא כל בד יגיב בחיוביות לכל טיפול.

אם הכתם שעל הבגד הוא כתם טרי, לפני הכל, שטפו אותו במים קרים (השתדלו להקפיד על כך ולא לשטוף במים חמים משום שזה יקשה על הסרת הכתם אח"כ). היה והכתם נשאר, תוכלו לפנות לפתרונות טבעיים:

מלח – המלח יכול לספוג כתמי דאודורנט, כתמי זיעה ועוד, וזאת בתנאי שהרטבתם את הכתם טרם הנחת המלח. אם אתם מעדיפים להשתמש בחומר שאינו מלח, תוכלו להשתמש בטלק או בקורנפלור.

חומץ או מיץ לימון – ללימון יש תכונות הבהרה כך שהוא יהיה יעיל להסרת כתמים מבגדים בהירים. כמו כן, חומץ או לימון נהדרים להסרת כתמי קפה או תה. לעתים אנחנו לובשים את אותם הבגדים ומפספסים בגדים שנמצאים בשורות העליונות בארון, הבגדים הללו עלולים לצבור כתמים צהובים ולכן השריית הכתמים בחומץ תהא יעילה עבורם. אגב, אם הבגד המוכתם עשוי מצמר, עדיף שתוותרו על הפתרון הזה ותפנו לפתרון חלופי.

כתמים נפוצים

רוטב עגבניות – לפעמים כשהבגד מתלכלך ברוטב אדום, אנחנו נוטים להתבאס ולחשוב שהכתם הזה לא ירד לעולם. וודאי תשמחו לקרוא שתוכלו להסיר את הכתם בקלות כל עוד הוא טרי. תחילה, שטפו היטב את אזור הכתם במים ולאחר מכן, תוכלו להשתמש בנוזל כביסה או נוזל כלים עבור הסרתו.

שוקולד – נסו לגרד את השוקולד בעזרת סכין מטבח. לאחר מכן תוכלו להשרות את הכתם במעט אבקת כביסה או נוזל לניקוי כלים.

קפה – שימו על הכתם מעט חומץ עם מלח או נוזל כביסה והניחו לו. דרך נוספת להסיר את הכתם היא בעזרת מעט אלכוהול על צמר גפן או מטלית. כמו כן, השתדלו שלא לשטוף את הכתם עם סבון לפני הסרת הכתם באופן מלא.

כתמי דיו – השרו את אזור הכתם בחומץ לבן בשילוב מעט אלכוהול רפואי ולאחר מכן שטפו במים קרים. אם היה והכתם עודנו, חזרו על הפעולה עד להסרה מלאה. שיטה נוספת להסרת כתמי דיו מהבגד היא השריית אזור הכתם בחלב (למשך שעה) או באצטון.

כשאתם מנסים את הפתרונות הללו, הרטיבו קודם את הכתם במים והקפידו לשים את החומר מצדו השני של הכתם, כמו כן, הצמידו לאזור מגבת נייר והניחו לכתם להיספג אליה. לאחר כמה דק (או יותר, תלוי בכתם), תוכלו לשפשף מעט את האזור או לטפוח קלות על הכתם ולהסיר את שאריות הלכלוך. רק אחרי שתעשו את הפעולות הללו, תוכלו לשפשף את הכתם, לכן הימנעו משפשופו כשהוא יבש וכמובן, אל תשמשו במגבונים לחים. לאחר ניסיון הסרת הכתמים, יש לשטוף את הבגד כולו במים ולאחר מכן, לכבס אותו תוך הקפדה על הוראות היצרן. שימו לב שאין לייבש את הבגד במייבש הכביסה עד להסרתו המלאה מאחר וחימום הבגד יקבע אותו על הבד.

אז בפעם הבאה שהחולצה האהובה שלכם מוכתמת, בין אם בקפה של הבוקר, ברוטב מארוחת הצהריים או בדיו מהעט שבמשרד, תדעו שהסרת הכתמים הללו אפשרית ואף פשוטה.