הסרת כתמים מספות

טיפים להסרת כתמים מהספות

ספות הן הרהיט המשמעותי ביותר שיש לנו בבית אבל משום כך הן גם הרהיט שסובל הכי הרבה מהכתמים הכי שכיחים ומלכלוך מסוגים שונים. הילדים עולים עליהן עם הרגליים, משחקים ואוכלים שם, ולנו לא נותר אלא לנקות אחריהם ולקוות הכתמים שנוצרו שם אכן יוסרו בהצלחה מבלי להשאיר שם סימנים. להלן כמה טיפים לניקוי ספות או כורסאות.

ראשית, תחזוקה נכונה וטיפול ראשוני

יש לשאוב את הספות כל הזמן במקרים שבהם זה אפשרי, משום שיש בדים שיגיבו לא טוב לשאיבה האגרסיבית. כל השאר יפיקו מכך תועלת רבה משום שלכלוך יבש שמצטבר כמו אבק וחול ופירורים גורמים להתפתחות פטריות ובקטריות שפוגעים בבריאות של הני הבית. כמו כן, אם יש חיות מחמד רצוי מאוד לשאוב כמה שיותר שיער ועוד מיני מזיקים שעלולים לדבוק בפרוותן, כדי לשמור על היגיינה ובריאות וניקיון. במקרים שבהם אי אפשר לשאוב, נערו את הכריות באופן קבוע מדי שבוע, הברישו את הכריות והשתדלו לנקות בחיבורים שבין הכריות ובין המסגרת לריפוד. שם מצטברים הכי הרבה לכלוכים.

לכל ריפוד שיטת ניקוי משלו

אין חומרי ניקוי אחידים לכל החומרים ואין שיטות ניקוי זהות לכל הספות. כך שראשית יש לדעת עם איזו ספה אתם מתמודדים ולשלול בעיות שונות. ספות בד מתחלקות לכמה סוגים למשל, כמו בדים טבעיים ובדים סינתטיים, ולכן חומרי הניקוי שתשתמשו בהם לכל בד שונים לגמרי. בדים טבעיים סובלים מהתכווצות בזמן הביסה למשל, ולכן יש ריפוד שאינו מיועד לניקוי כזה. הרמז הראשון שלכם צריך להיות אם אפשר להפריד את הכריות מהספה ואם יש רוכסן שמאפשר את הסרת הריפוד וכביסה שלו. גם אז יש לנהוג לפי ההוראות ולזכור שבדים מכבסים בטמפרטורה נמוכה וללא מלבינים או מסירי כתמים אגרסיביים שעלולים לגרום להופעת כתמים ולדהיית הצבע. כמו כן, אין לייבש במייבש כביסה את הריפוד משום שהוא עלול להתכווץ ולהיהרס, ואחר כך לא תוכלו להשתמש בו ותצטרכו להזמין חדש. בדים סינתטיים נחשבים לעמידים יותר יחסית ולכן מומלץ לבדוק כבר בחנות אם אפשר לכבס את הריפוד הזה.

הסרת כתמים מספות

ספות עור זוכות לטיפול מיוחד

ספות או כורסאות עור חייבות לקבל טיפול מיוחד מההתחלה, ותחזוקה מונעת ושומרת כל הזמן. יש להעמיד אותן מראש במקום שאינו גורם לעור להיסדק משום שהוא חומר חי, ויש להעביר עליו בכל שבוע מטלית כדי לנגב כמה שיותר אבק. כמו כן, מומלץ למרוח אותו בקביעות בחומר שימור שנותן גם לחות ומספק שכבת מגן, ואז ממילא כל הניקוי יהיה הרבה יותר קל בהמשך. אל תנקו אותה עם חומרים חריפים אלא רצוי עם מטלית נקייה מורטבת מעט או במגבון לח כדי להסיר את הכתם, ואם זה לא עוזר, השתמשו אך ורק בחומרי ניקוי מיועדים לעור בלבד.

ניקוי כתמים נכון

ניקוי כתמים נכון תלוי בחומר שממנו עשויה הספה ומהכתם עצמו. אם מדובר באוכל שנשפך על הספה, אספו את האוכל בעזרת מגבות סופגות מבלי לשפשף אותו לתוך הספה. כך תימנעו מהחדרת הכתם עוד יותר לתוך הריפוד, ומכך שהפיגמנט של הכתם יתקבע לתוך הסיבים של הבד. יש חומרי ניקוי לספות במרכולים, אולם אם אינכם מכירים אותם ואת הריפוד של הספה שלכם היטב, עדיף לא להשתמש בחומרים אגרסיביים. בכל מקרה, רצוי לנסות את החומר בפינה נסתרת ורק אם הכל עבר בשלום להשתמש בחומרי הניקוי גם על הספה עצמה. תגלו פעמים רבות שהחומרים הכי טובים הם מים וסבון פשוטים, אפילו סבון כביסה לא חזק במיוחד, וכמובן לעולם לא במים חמים אלא מים קרים בלבד. הסיבה היא שמים חמים "מבשלים" את הפיגמנט לתוך סיבי הבד ומקבעים אותו עוד יותר.

ככל שמנקים מוקדם יותר קל יותר

כתמים טבעם להתיישן ולהישאר לנצח. אם מנקים מהר הכתם אינו מתייבש ואפשר להסיר אותו יותר בקלות. לכן, עדיף מאוד לא לחכות ולא להתעצל אלא לעשות את זה כמה שיותר מהר כדי ליהנות מספה נקייה שנראית כמו חדשה. בחומרי ריפוד נוקשים כמו עור ודמויי עור אפשר להשתמש לרוב במגבונים לחים ובניגוב עדין להרחיק את החומרים המלכלכים. בכל מקרה, אל תשתמשו לעולם במסירי כתמים שאתם משתמשים בהם בגדים מבלי לנסות אותם בפינה נסתרת בגלל אפקט ההלבנה שלהם. הם עלולים לגרום ליצירת כתמים בהירים במקום הכתם שהיה שם קודם.