הוספת קומה בבית פרטי

הוספת קומה בבית פרטי: דברים שכדאי לדעת

אם אתם עומדים להרים קומה נוספת בנכס, אתם גם עומדים להעלות את ערך הנכס ובמקביל להוציא כמה עשרות אלפי שקלים, ועל כן לפני שפוסעים צעד נוסף בכיוון, חשוב לעצור ולבחון את המצב באופן מקיף, ולו בכדי שתקבלו החלטות מושכלות, תימנעו מהוצאות מיותרות ובכדי שלא תמצאו את עצמכם מול בעיות חוקיות.

מס השבחה

ציינו שתוספת של קומה בהחלט עונה על ההגדרה של השבחת נכס ופה אתם צריכים להכיר את המונח מס השבחה. שנרחיב? ובכן מדובר בהיטל שמוטל מטעם המועצה המקומית לתכנון ובנייה, כאשר שווי ההיטל הנו 50% מסך שווי ההשבחה. היטל זה משלמים רק בעת מימוש ההשבחה – משמע רק אם עוברים לגור בקומה שנוספה או רק אם מוכרים את הנכס, כאשר מועד החישוב מיוחס ליום שבו אושרה התכנית (השימוש החורג או ההקלה). כמו כן, מוטב לבחון האם ניתן להשיג פטור מהיטל זה, ולו כי מדובר בקרקע ששייכת לשכונת שיקום, מדובר באזור מסוים שבו העניין הוסדר, מדובר במוסד ציבורי שאינו מונע ממטרת רווח ועוד – קיימות מגוון סיבות מקלות, כך שבהחלט שווה לערוך בדיקה מקדימה.

תשקלו בנייה קלה

כאשר עומדים להוסיף קומה יש לבחור האם מעדיפים בנייה קלה, או שמא בנייה רגילה מבטון. אלו שיקולים מצדדים בבנייה קלה? ובכן בין היתר מדובר בבנייה הרבה יותר מהירה וזולה ואילו התוצאה אמורה להחזיק מעמד לאורך זמן ואף להיות יותר בטיחותית בעת רעידת אדמה.

הוספת קומה בבית פרטי דברים שכדאי לדעת

משיגים היתר

יש לכם תכנית ואתם רק רוצים להתחיל? ראשית אתם חייבים להשיג היתר בנייה – בהתאם לזכויות הבנייה ובהתאם לחוק התכנון והבנייה. כיצד משיגים? לרוב רצוי להגיע עם תכנית מאושרת מטעמו של אדריכל. היתר זה הנו מהותי ולא ניתן להתקדם צעד בלעדיו. ההיתר שמתקבל כולל מפת מדידה, תכניות מבנה, הפרטים של האחראיים על התכנון, הפיקוח והבנייה וכמובן שנכלל אישור של סך הגופים שנוגעים לדבר. רוב הסיכויים שההיתר יינתן, אך אם מתעוררת בעיה יש לפתוח בהליך שינוי תכניות ורק לאחר מכן יתאפשר מחדש לבקש היתר בנייה. כמו כן, ראוי לדעת שמהנדס משפיע רבות על תוצאות השגת ההיתר, וזאת כי הוא בוחן עמידה בתקנות ובדרישות החוק.

הכנות מקדמות

אנשים רבים מצויים בתהליך בניית הבית וחושבים להוסיף קומה שנייה, אך בשלב הנוכחי התקציב אינו מאפשר יישום ועל כן מומלץ לנצל את ההזדמנות שהבית בשלבי בנייה בכדי לייצר מערכת נתונים תומכת קומה עתידית. מכאן שכדאי לוודא שקיימים שלל החיזוקים והעמודים הנחוצים עבור נשיאה של קומה נוספת. אם לא תחשבו בשלב זה קדימה תאלצו בהמשך לשלם הרבה עבור בניית התשתיות וחיזוק יסודות הבנה.

עלות

לבסוף נציין שלאחר שמחליטים לצאת לדרך יש להשוות הצעות מחיר שמבוססות על אותם משתנים, ולו כי ישנן לא מעט עלויות נלוות בתהליך שיפור הבית. הגדירו נכונה את סוג הבנייה, אופי התוספת, מפרט מדויק, חומרי גלם, אחריות, תקופת עבודה וכדומה.