איך מתמודדים עם סתימות בניקוז בגלל שיער?

נשירת שיער היא תופעה שכיחה שיכולה להוביל לדאגה רבה, במיוחד כאשר היא מתרחשת במקלחת. זה יכול להיות רגע מעורר שאלות וחששות רבים לגבי מה שעלול לגרום לנשירה. במאמר זה, אנו ננסה לפתור את התעלומה מאחורי נשירת שיער במקלחת ונציע טיפים כיצד לטפל בה כדי למנוע את הסתימות המציקות בניקוז. נדבר על הגורמים השכיחים לנשירת שיער, נבין את מחזור צמיחת השיער הטבעי ונציע דרכים מעשיות להילחם בנשירה ולקדם שיער בריא יותר.

מחזור צמיחת השיער הטבעי

לפני שנבין מהם הגורמים והטיפולים, חשוב להבין את מחזור צמיחת השיער הטבעי. השיער שלנו עובר מחזור מתמשך, הכולל שלב צמיחה (אנאגן), שלב מעבר (קטגן) ושלב מנוחה (טלוגן). במהלך שלב הטלוגן, שיער ישן נושר כדי לפנות מקום לשיער חדש. נשירה נורמלית זו גורמת בדרך כלל לנשירת 50 עד 100 שערות ביום.

נשירת שיער מוגזמת במקלחת

למי שמתמודדת עם סתימות רבות בניקוז עקב נשירת שיער של יותר מ-50 עד 100 שערות במקלחת, כדאי לנסות להבין מהם הגורמים לכך. ישנם כמה גורמים נפוצים התורמים לנשירת שיער מוגזמת במקלחת:

 • חוסר איזון הורמונלי: שינויים הורמונליים עקב הריון, גיל המעבר, הפרעות בבלוטת התריס או תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS) עלולות לשבש את מחזור צמיחת השיער, מה שמוביל לנשירת שיער.
 • חוסרים תזונתיים: מחסור בחומרים מזינים חיוניים, כגון ברזל, ביוטין וויטמין D, עלול להחליש את זקיקי השיער, מה שגורם לנשירה מוגברת.
 • מתח: רמות מתח גבוהות יכולות לעורר מצב שנקרא טלוגן אפלוביום, ולגרום לעלייה פתאומית בנשירת שיער.
 • שיטות עיצוב שיער: עיצוב בחום מוגזם, תסרוקות הדוקות (כמו צמות או קוקו) ושימוש בכימיקלים קשים עלולים להזיק לשיער ולהוביל לשבירה ונשירת שיער.
 • מצבים רפואיים: מצבים רפואיים מסוימים, כגון אלופציה אראטה וטריכוטילומניה, עלולים לגרום לנשירת שיער מוגזמת.

 

 

טיפול בנשירת שיער במקלחת

אם אתם חווים נשירת שיער במקלחת, ישנן מספר שיטות יעילות לשקול לטיפול.

 • תוספי תזונה: אחת הדרכים לטפל בנשירת שיער היא על ידי נטילת תוספי תזונה כדי להבטיח שאתם מקבלים את כל החומרים המזינים החיוניים שהשיער שלכם צריך. תוספי ביוטין, ברזל, אבץ וויטמין D יכולים לקדם את בריאות השיער ולהפחית נשירה. עם זאת, חשוב להתייעץ עם רופא לפני תחילת שימוש בתוספים חדשים כדי לקבוע את המינון המתאים.
 • שגרת טיפוח שיער עדינה: הימנעו משיטות טיפוח שיער אגרסיביות שעלולות לגרום לנשירת שיער. השתמשו בשמפו ומרכך עדין ללא סולפטים, ונסו למזער את השימוש בכלי עיצוב בחום. בנוסף, השתמשו במסרק רחב שיניים כדי להתיר קשרים על שיער רטוב בעדינות.
 • ניהול סטרס: סטרס יכול לתרום משמעותית לנשירת שיער. מומלץ לעסוק בטכניקות הפחתת מתח כגון מדיטציה, יוגה, או תרגילי נשימה עמוקה כדי לנהל את רמות הלחץ שלכם. שינה מספקת ופעילות גופנית סדירה יכולים גם לעזור להקל על מתח ולקדם את הרווחה הכללית.
 • הערכה רפואית: אם נשירת השיער שלכם מתמשכת וחמורה, חיוני להתייעץ עם רופא עור. הם יכולים לעזור לזהות מצבים רפואיים בסיסיים או חוסר איזון הורמונלי שעלול לגרום לנשירת השיער שלכם, ולהנפיק לכם מרשם לתרופות מתאימות שיסייעו למנוע את הנשירה.
 • טיפול לייזר ברמה נמוכה: טיפול לייזר ברמה נמוכה הוא טיפול לא פולשני המשתמש בלייזרים ברמה נמוכה או מכונות פולטות אור כדי לעורר את זקיקי השיער. טיפול זה יכול לקדם צמיחת שיער ולהפחית נשירה, וניתן להשתמש בו בבית עם מכשירים כמו מסרקות לייזר או קסדות.
 • טיפול פלזמה עשירה בטסיות: טיפול פלזמה עשיר בטסיות כרוך בשאיבת כמות קטנה מהדם שלכם, עיבודו כדי לרכז את טסיות הדם, ולאחר מכן הזרקתו לקרקפת. טיפול זה מכיל גורמי גדילה שיכולים לעורר את זקיקי השיער ולקדם צמיחת שיער. ייתכן שיידרשו מספר מפגשים לקבלת תוצאות מיטביות.

לסיכום

התמודדות עם נשירת שיער במקלחת דורשת גישה משולבת הכוללת הבנת מקור הנשירה, אימוץ שיטות טיפוח שיער בריאות ופנייה להדרכה מקצועית בעת הצורך. על ידי אימוץ אורח חיים מאוזן, שילוב תוספי תזונה וניהול מתח, אתם יכולים להפוך את השיער שלכם לחזק ועמיד יותר. זכרו, הדרך לשיקום שיער עשויה לקחת זמן ונדרשת סבלנות, אבל התוצאות שוות את המאמץ. לא משנה מה הדרך שאתם בוחרים לטפל בנשירה, זכרו כי חינוי להתייעץ עם הרופא שלכם כדי לקבוע את הדרך המתאימה ביותר לצרכים הייחודיים שלכם. מעט השקעה וסבלנות יסייעו לכם למנוע את כל הסתימות בניקוז וליהנות משיער בריא ומלא.