תכנון משרד

תכנון משרד – טיפים למתחילים

משרד פעיל הוא מקום מרכזי שמעניק שירות להרבה ממשקים ועליו להיות פונקציונאלי ומותאם למילוי כל הצרכים שאותם הוא אמור לספק, מצד אחד, ואילו מהצד השני עליו להיות נעים, נוח ומזמין תוך שהוא גם עטוי במעטפה השיווקית הנכונה.

ממש כמו בעיצוב של דירה או בית גם בעת תכנון משרד יש אבני יסוד שאמונים על תוצאה סופית שהיא נראית טוב, מזמינה, נעימה ופונקציונלית. שלד שמבטיח תוצאה סופית מדויקת ומאפשר הרבה פעמים מודולריות

הנקודות המרכזיות של תכנון משרד מדהים

תכנון ועיצוב של חלל, בפרט חלל עבודה יוצא מתוך בסיס רעיוני ופרגמטי ועל בסיסו מרכיב את התמונה הגדולה. זה נכון לגבי העיצוב הכללי, הפונקציונליות של החלל, גיוס החלל לטובת הצרכים של העובדים והפעילות שנעשית בו ומקסום ההיבטים השונים שלו לרבות הנישות, האור הטבעי ואלמנטים שונים שקיימים במרחב. על מנת לעשות זאת יש תחילה כמובן להבין את החלל ולהכיר אותו באופן יסודי ומעמיק, כאשר לא אחת, תכנון והתאמה של משרד יכללו גם עבודות שיפוצים בהיקפים שונים ובהתאם לגודל התקציב שרוצים להשקיע.

על כל פנים ובכל היקף של שינויים ישמרו עקרונות היסוד של הקמת מרחב.

עקרונות היסוד לתכנון מרחב:

בניית תכנית עלתכנון משרד מתחיל בתכנית על שאמורה לתת מענה לקומפוזיציה של הדברים, אווירת העיצוב הכללית, פונקציונליות, אלמנטים ופרטים קטנים, תקציבים, אזורי עבודה, אזורי אירוח וכיוצא בזה. תכנית העבודה צריכה לכלול תרשימים וסקיצות, תקציבים וספקים לבחירה ואמורה בתקווה לרדת לפרטים הקטנים ביותר. ככל שאלה יטופלו בזמן ובאופן אופטימלי כך זרימת העבודה בזמן אמת תהיה נינוחה ומאפשרת יותר.

שימוש בתאורה – תאורה מהווה חלק מהותי מהחלל הן מבחינת הנראות שלו, הן מבחינת האווירה שבו וחווית השהות שנוצרת בין כתליו והן מבחינת אפקטיביות. תאורה יעילה מאפשרת לא רק לחסוך בעלויות אלא לשפר את רמת הריכוז ואת התפוקה של העובדים כמו גם לשפר את רמת הבריאות ומידת האושר שלהם. השילוב בין גופי תאורה, עוצמת התאורה והשימוש בתאורה טבעית הם הבסיס לא רק לנראות המשרד, אלא גם לאווירה שבו וגם לחשבון החשמל שלו. שימוש אופטימלי באנרגיית השמש תאפשר לחסוך בעלויות החשמל, הן מבחינת תאורה והן מבחינת מיזוג- בתכנון נכון. גופי התאורה עצמם משפיעים מטבע הדברים גם על עוצמת וצבע התאורה ומהווים פרטי עיצוב לכל דבר ועניין.

הפרטים הקטנים – אופי של משרד נקבע בסופו של דבר על בסיס מכלול של דברים והפרטים הקטנים הם אלו שקובעים את הטון. יש בהם את היכולת להגדיר מחדש את החלל ולהעניק לו את הטאצ' שיגדיר אותו. תכנון משרד צריך לתת משקל משמעותי לפרטים הקטנים החל מ- איך יראו השירותים, דרך דלתות הכניסה והידיות שלהם ועד לפרטים כמו הכלים במטבח והצמחייה אם קיימת ואם לא, אז למה לא בעצם, במשרד ובכניסה אליו.

צבעוניות – הצבעים משפיעים על המיינד, והם גם חלק מהשפה השיווקית של המשרד. בהיותם כאלה מהווים מטבע הדברים חלק משמעותי מהליך של תכנון משרד, כאשר הבחירה שלהם צריכה כמובן לקחת בחשבון את השיח בין הצבעים, את המרקם ואת שילוב הריהוט וצבעי המותג על רקע בסיס החלל.

לסיכום, תכנון משרד היא אמנות כשלעצמה שמוטב להעניק אותה למומחים אשר יוכלו להפיק את המקסימום בפרויקט זה הן מבחינת תועלת ותפוקה והן מבחינת נראות ואווירה. שיהיה במזל טוב.