התריס החשמלי התקלקל: מה אפשר לעשות?

התריס החשמלי התקלקל: מה אפשר לעשות?

כמו אלמנטים רבים בבתים, גם תריסים עשויים להתקלקל מדי פעם. תריסים חשמליים הם למעשה מוצרים מורכבים יותר מתריסים רגילים. לכן, הם מטבע הדברים חשופים אפילו יותר לתקלות שונות. מצד שני, תקלות אלה אינן מסובכות במיוחד וגם יש לכך פתרונות זמינים, מהירים ולא יקרים במיוחד. כיצד תריסים חשמליים עשויים להתקלקל? ומה ניתן לעשות בנידון?

סומפי לשירותכם

אם רכשתם את החלקים עבור התריס החשמלי או מוצרים אחרים לבית מסומפי, אתם כבר מכירים אותו כמקור מומלץ לחלקי חילוף. בין השאר, אפשר לרכוש מנוע לתריס חשמלי באתר somfy, כמו גם מגוון מוצרים אחרים עבור "בית חכם". לכן, כהקדמה, נזכיר שמומלץ וחשוב לרכוש מוצרים ממקור איכותי. כך תצמצמו מראש תקלות וגם, במסגרת פתרון תקלות שונות, תבטיחו פתרון אשר יחזיק מעמד לאורך זמן.

תקלה במנוע  

אחת התקלות הבולטות ביותר בתריסים חשמליים, היא תקלת מנוע מסוגים שונים. זו היא כמובן תקלה משמעותית, מאחר שהמנוע עומד במרכז התועלת המיוחדת שמספקים תריסים בגרסתם החשמלית. כלומר, היכולת להפעיל אותם בלחיצת כפתור ואף מרחוק. תדירות התקלות במנועים, תלויה במידה רבה באיכות ייצורם. ההבדל יכול להגיע להבדל של כמה שנים בחיי המנוע, בין דגמי יצרנים שונים.

מנוע עשוי לצאת מכיוון, תופעה אשר מתבטאת בכך שהתריס לא יורד עד הסוף או לא עולה עד הסוף.

המנוע עשוי גם להיות במצב, שבו הוא כלל אינו מגיב. הוא עשוי להיות תקין, אך תנועתו לא תועבר הלאה, בגלל רצועות קרועות. כך שהאפשרויות רבות, לגבי המנוע עצמו ולגבי כל הקשור אליו ישירות. כדאי לזכור, שהמנוע הוא בעצם החלק בתריסים החשמליים, אשר עובד במידה האינטנסיבית ביותר. כול המנוע צריך להתאים למשקל התריס, אשר בעצמו מושפע בעיקר מגודל התריס. אנו מניחים שהמנוע איכותי ומתאים למשקל התריס. אך גם במקרה כזה, זהו חלק שעובר בלאי הדרגתי ובסופו של דבר מתקלקל. מצד שני, כאשר אין תנועה בתגובה ללחיצה על המפסק או שהתנועה לא תקינה, התקלה היא לא בהכרח בגלל המנוע. זאת, מאחר שיש כאן גם מערכת חשמלית שמעבר למנוע (מפסקים, חוטים, קבל) וגם מערכת מכאנית (כמו מסילות התריסים והתריסים עצמם). מעשית, בכדי לתקן תקלות כאלה, טכנאי צריך להגיע למקום ולבדוק את הדברים מקרוב.

התריס החשמלי התקלקל: מה אפשר לעשות?

פגם בשלבים

בשלבי התריס, עשויות להתרחש מגוון תקלות. כמו כן, שלבי אלומיניום ושלבי פלסטיק הם מוצרים שונים מעט זה מזה. בהתאם לכך, תיקון התקלות בהם עשוי להיות שונה מעט. ישנו מצב של התפרקות החיבור בין שלב אחד לשלב שמתחתיו. תריסים עשויים להיתקע למעלה. הם גם עשויים לזוז מעט ממקומם, באופן אשר גורם לעצירת תנועת התריס. השלבים עלולים להיפגם, כתוצאה מסגירת התריס על חפץ כלשהו. או כל הפרעה אחרת לתריס בשעת פעולתו.

תקלה ברצועה

רצועות התריס נושאות עליהן משקל ומתבלות עם הזמן. אם אכן ישנה תקלה ברצועות אלה, חשוב להחליף אותן ברצועות חדשות חזקות מספיק.

אז מה עושים?

חלק ניכר מתקלות אלה, מחייב הסתייעות בטכנאי שעוסק בכך. אם אתם רואים סיבה ברורה לתקלה, דוגמת משהו אשר מפריע לתנועת התריס, ייתכן שתוכלו לפתור זאת לבד. אך במקרים אחרים, מוטב שלא לקחת סיכון. ראשית, מדובר לעתים בתקלות חשמל, כולל תקלות נוסח קצר חשמלי שמקפיץ נתיך בלוח החשמל של הדירה. יש לכך היבט בטיחותי ברור. שנית, בניסיון תיקון עצמי חובבני, אתם עלולים להזיק יותר מאשר לפתור.

לסיכום

תקלות בתריסים חשמליים מגיעות במגוון די רחב. אם אתם רוצים גם לפתור את התקלה וגם לשמור על חיי התריס החשמלי לאורך זמן, מומלץ להקפיד על שני דברים: שימוש ברכיבים איכותיים ופתרון תקלות על ידי איש מקצוע מנוסה.